Trabzon Ayasofya

Trabzon Ayasofya’da yıllar sonra ilk cuma

Trabzon Ayasofya Cuma namazı

Trabzon’da camiye çevrilerek geçen hafta ibadete açılan Ayasofya Müzesi’nin dün cuma namazıyla birlikte resmi açılışı gerçekleştirildi.

Devamını oku: Trabzon Ayasofya’da yıllar sonra ilk cuma

Trabzon Ayasofya, camii hüviyetine kavuşuyor

trbzaysfyTrabzon Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, yaptığı açıklamada, Fatih Mahallesi'ndeki Ayasofya'nın, Fatih Sultan Mehmet Vakfı'na ait bir cami olduğunu ve fetihten kaynaklanan statüsü bulunduğunu ifade etti.

Ayasofya'nın 1461'de Trabzon'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildiğini anlatan Yıldırımhan, ''Ayasofya'nın bu fonksiyonu 1959 yılına kadar devam etmiştir. Bu yıllarda onarım gören cami, müze yapılmıştır'' dedi.

Devamını oku: Trabzon Ayasofya, camii hüviyetine kavuşuyor

Trabzon Ayasofya Müzesi cami oluyor

trabzonayasofyaaTrabzon'daki Ayasofya Müzesi camiye çevrilerek cami açma yetkisi bulunmayan Vakıflar Genel Müdürlüğüne devrediliyor.

Trabzon'daki Ayasofya Mezesi camiye çevirilerek Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilecek.1461'de Trabzon'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilen Ayasofya, 1959 yılına ise müzeye dönüştürülmüştü.

 

Devamını oku: Trabzon Ayasofya Müzesi cami oluyor

İngiliz ajan David Trabzon Ayasofya Camiini nasıl kapattırdı?

İngiliz ajan David Trabzon Ayasofya Camiini nasıl kapattırdı?

Ne garip bir başlık değil mi? Ne alakası var İngiliz Ajanın Trabzon Ayasofya Camiiyle” diye geçen haftadan beri yarı alaylı yarı meraklı sorularla karşılaşıyoruz. Geçen hafta duyurusunu yaptığımız bu araştırma yazısı şimdiden bazı çevreleri rahatsız etmeyi başarmış olması bizleri ziyadesiyle mutlu etti.

Devamını oku: İngiliz ajan David Trabzon Ayasofya Camiini nasıl kapattırdı?

Trabzon Ayasofya

http://www.ayasofya.org/yukle/dosyalar/92026ayasoyfaic1.jpgTrabzon Ayasofya Müzesi, Trabzon'un Yenimahalle semtinde bulunan tarihi müzedir. Istanbul'un Latinler tarafindan isgal edilmesinden sonra kacan ve Trabzon'da 1204 yilinda yeni bir devlet kuran Komnenos ailesinden Kral I.Manuel (1238-1263) tarafindan 1250-1260 yillari arasinda yaptirilan ve bir manastir kilisesi olan Ayasofya adi "Kutsal Bilgelik" anlamina gelir.

Devamını oku: Trabzon Ayasofya

>
Mature